ZSS-124-01-L-D-465
DigiKey Part Number
612-ZSS-124-01-L-D-465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-124-01-L-D-465
Description
CONN HDR .100" 48POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 48 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-124-01-L-D-465 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.465" (11.81mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A