ZSS-120-07-S-D-1095
DigiKey Part Number
612-ZSS-120-07-S-D-1095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-120-07-S-D-1095
Description
CONN HDR .100" 40POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-120-07-S-D-1095 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
1.095" (27.81mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A