ZSS-120-05-G-D-930
DigiKey Part Number
612-ZSS-120-05-G-D-930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-120-05-G-D-930
Description
CONN HDR .100" 40POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-120-05-G-D-930 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.930" (23.62mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A