ZSS-120-04-S-D-800
DigiKey Part Number
612-ZSS-120-04-S-D-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-120-04-S-D-800
Description
CONN HDR .100" 40POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-120-04-S-D-800 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.800" (20.32mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A