Image for ZSS-120-02-H-D-545 is not available
ZSS-120-02-H-D-545
DigiKey Part Number
612-ZSS-120-02-H-D-545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-120-02-H-D-545
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-120-02-H-D-545 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.185" (4.70mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.545" (13.84mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A