Image for ZSS-120-02-F-D-610 is not available
ZSS-120-02-F-D-610
DigiKey Part Number
612-ZSS-120-02-F-D-610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-120-02-F-D-610
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-120-02-F-D-610 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.610" (15.49mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A