ZSS-117-09-L-D-1265
DigiKey Part Number
612-ZSS-117-09-L-D-1265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-117-09-L-D-1265
Description
CONN HDR .100" 34POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-117-09-L-D-1265 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
1.265" (32.13mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A