Image for ZSS-116-01-T-D-450 is not available
ZSS-116-01-T-D-450
DigiKey Part Number
612-ZSS-116-01-T-D-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-116-01-T-D-450
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.450" (11.43mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A