ZSS-115-06-L-D-980
DigiKey Part Number
612-ZSS-115-06-L-D-980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-115-06-L-D-980
Description
CONN HDR .100" 30POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-115-06-L-D-980 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.980" (24.89mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A