ZSS-115-01-G-D-515
DigiKey Part Number
612-ZSS-115-01-G-D-515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-115-01-G-D-515
Description
CONN HDR .100" 30POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-115-01-G-D-515 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.515" (13.08mm)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A