ZSS-113-03-G-D-740
DigiKey Part Number
612-ZSS-113-03-G-D-740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-113-03-G-D-740
Description
CONN HDR .100" 26POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-113-03-G-D-740 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.740" (18.80mm)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A