ZSS-110-07-L-D-1115
DigiKey Part Number
612-ZSS-110-07-L-D-1115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-110-07-L-D-1115
Description
CONN HDR .100" 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-110-07-L-D-1115 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
1.115" (28.32mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A