ZSS-110-07-L-D-1050
DigiKey Part Number
612-ZSS-110-07-L-D-1050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-110-07-L-D-1050
Description
CONN HDR .100" 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-110-07-L-D-1050 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Series
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
1.050" (26.67mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A