Image for ZSS-110-06-F-D-1005 is not available
ZSS-110-06-F-D-1005
DigiKey Part Number
612-ZSS-110-06-F-D-1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-110-06-F-D-1005
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-110-06-F-D-1005 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Series
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
1.005" (25.53mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A