Image for ZSS-110-05-L-D-931-LL is not available
ZSS-110-05-L-D-931-LL
DigiKey Part Number
612-ZSS-110-05-L-D-931-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-110-05-L-D-931-LL
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.099" (2.51mm)
Series
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.931" (23.65mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A