ZSS-110-05-L-D-575
DigiKey Part Number
612-ZSS-110-05-L-D-575-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-110-05-L-D-575
Description
CONN HDR .100" 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-110-05-L-D-575 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.455" (11.56mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.575" (14.61mm)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A