ZSS-110-01-G-D-470
DigiKey Part Number
612-ZSS-110-01-G-D-470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-110-01-G-D-470
Description
CONN HDR .100" 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-110-01-G-D-470 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.470" (11.94mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A