ZSS-109-04-T-D-815
DigiKey Part Number
612-ZSS-109-04-T-D-815-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-109-04-T-D-815
Description
CONN HDR .100" 18POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-109-04-T-D-815 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.815" (20.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A