ZSS-109-04-L-D-787
DigiKey Part Number
612-ZSS-109-04-L-D-787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-109-04-L-D-787
Description
CONN HDR .100" 18POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-109-04-L-D-787 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.143" (3.63mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.787" (19.99mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A