ZSS-108-08-T-D-1178
DigiKey Part Number
612-ZSS-108-08-T-D-1178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-108-08-T-D-1178
Description
CONN HDR .100" 16POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-108-08-T-D-1178 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.152" (3.86mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
1.178" (29.92mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A