ZSS-108-04-S-D-755
DigiKey Part Number
612-ZSS-108-04-S-D-755-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-108-04-S-D-755
Description
CONN HDR .100" 16POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-108-04-S-D-755 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.755" (19.18mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A