ZSS-108-03-L-D-648
DigiKey Part Number
612-ZSS-108-03-L-D-648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-108-03-L-D-648
Description
CONN HDR .100" 16POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-108-03-L-D-648 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.182" (4.62mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.648" (16.46mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A