ZSS-108-03-G-D-646
DigiKey Part Number
612-ZSS-108-03-G-D-646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-108-03-G-D-646
Description
CONN HDR .100" 16POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-108-03-G-D-646 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.184" (4.67mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.646" (16.41mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A