ZSS-107-07-L-D-1140
DigiKey Part Number
612-ZSS-107-07-L-D-1140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-07-L-D-1140
Description
CONN HDR .100" 14POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-107-07-L-D-1140 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
1.140" (28.96mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A