Image for ZSS-107-04-T-D-772 is not available
ZSS-107-04-T-D-772
DigiKey Part Number
612-ZSS-107-04-T-D-772-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-04-T-D-772
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.772" (19.60mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A