ZSS-107-04-S-D-781
DigiKey Part Number
612-ZSS-107-04-S-D-781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-04-S-D-781
Description
CONN HDR .100" 14POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-107-04-S-D-781 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.149" (3.78mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.781" (19.84mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A