Image for ZSS-107-03-F-S-665 is not available
ZSS-107-03-F-S-665
DigiKey Part Number
ZSS-107-03-F-S-665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-03-F-S-665
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-107-03-F-S-665 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.665" (16.90mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A