Image for ZSS-107-03-F-D-715 is not available
ZSS-107-03-F-D-715
DigiKey Part Number
612-ZSS-107-03-F-D-715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-03-F-D-715
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.715" (18.16mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A