Image for ZSS-107-02-L-D-570 is not available
ZSS-107-02-L-D-570
DigiKey Part Number
612-ZSS-107-02-L-D-570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-02-L-D-570
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.570" (14.48mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A