ZSS-107-01-G-D-540
DigiKey Part Number
612-ZSS-107-01-G-D-540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-01-G-D-540
Description
CONN HDR .100" 14POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-107-01-G-D-540 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.540" (13.72mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A