Image for ZSS-107-01-F-D-460 is not available
ZSS-107-01-F-D-460
DigiKey Part Number
612-ZSS-107-01-F-D-460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-107-01-F-D-460
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.170" (4.32mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.460" (11.68mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A