Image for ZSS-106-02-F-D-629-LL is not available
ZSS-106-02-F-D-629-LL
DigiKey Part Number
612-ZSS-106-02-F-D-629-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-106-02-F-D-629-LL
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.101" (2.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.629" (15.98mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A