Image for ZSS-105-04-T-D-799 is not available
ZSS-105-04-T-D-799
DigiKey Part Number
612-ZSS-105-04-T-D-799-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-105-04-T-D-799
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-105-04-T-D-799 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.131" (3.33mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.799" (20.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A