ZSS-105-04-G-D-804
DigiKey Part Number
612-ZSS-105-04-G-D-804-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-105-04-G-D-804
Description
CONN HDR .100" 10POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-105-04-G-D-804 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.804" (20.42mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A