Image for ZSS-105-03-G-D-708-LL is not available
ZSS-105-03-G-D-708-LL
DigiKey Part Number
612-ZSS-105-03-G-D-708-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-105-03-G-D-708-LL
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.708" (17.98mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A