Image for ZSS-105-02-F-D-600 is not available
ZSS-105-02-F-D-600
DigiKey Part Number
612-ZSS-105-02-F-D-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-105-02-F-D-600
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.600" (15.24mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A