ZSS-104-05-T-D-840
DigiKey Part Number
612-ZSS-104-05-T-D-840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-104-05-T-D-840
Description
CONN HDR .100" 8POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-104-05-T-D-840 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.840" (21.34mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A