Image for ZSS-103-07-L-D-1000 is not available
ZSS-103-07-L-D-1000
DigiKey Part Number
612-ZSS-103-07-L-D-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-103-07-L-D-1000
Description
".100"" SHROUDED ELEVATED TERMIN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Series
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
1.000" (25.40mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A