Image for ZSS-103-01-G-D-475 is not available
ZSS-103-01-G-D-475
DigiKey Part Number
612-ZSS-103-01-G-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-103-01-G-D-475
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-103-01-G-D-475 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.475" (12.07mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A