Image for ZSS-103-01-F-D-451 is not available
ZSS-103-01-F-D-451
DigiKey Part Number
612-ZSS-103-01-F-D-451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-103-01-F-D-451
Description
".100"" SHROUDED ELEVATED TERMIN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.179" (4.55mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.451" (11.45mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A