Image for ZSS-102-03-L-S-700 is not available
ZSS-102-03-L-S-700
DigiKey Part Number
612-ZSS-102-03-L-S-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-102-03-L-S-700
Description
".100"" SHROUDED ELEVATED TERMIN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.700" (17.78mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A