Image for ZLTMM-103-70-L-D-581 is not available
ZLTMM-103-70-L-D-581
DigiKey Part Number
612-ZLTMM-103-70-L-D-581-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLTMM-103-70-L-D-581
Description
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.693" (17.60mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.581" (14.75mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C