Image for YTE-125-02-G-6-710 is not available
YTE-125-02-G-6-710
DigiKey Part Number
612-YTE-125-02-G-6-710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YTE-125-02-G-6-710
Description
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY ELEV
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Connector Type
Insulation Color
Black
Contact Type
Forked
Insulation Height
0.710" (18.03mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
6
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)