Image for TW-19-03-G-S-280-120 is not available
TW-19-03-G-S-280-120
DigiKey Part Number
612-TW-19-03-G-S-280-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-19-03-G-S-280-120
Description
CONN BRD STACK 2.00 19POS
Detailed Description
19 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-19-03-G-S-280-120 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.135" (3.429mm)
Length - Stack Height
0.280" (7.112mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
19
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)