Image for TW-14-08-L-D-560-100 is not available
TW-14-08-L-D-560-100
DigiKey Part Number
612-TW-14-08-L-D-560-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-14-08-L-D-560-100
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.171" (4.343mm)
Length - Stack Height
0.560" (14.224mm)
Series
Length - Tail
0.100" (2.540mm)
Number of Positions
28
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.831" (21.107mm)