Image for TW-08-12-S-D-800-080 is not available
TW-08-12-S-D-800-080
DigiKey Part Number
612-TW-08-12-S-D-800-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-08-12-S-D-800-080
Description
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-08-12-S-D-800-080 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.080" (2.032mm)
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.110" (28.194mm)