Image for TW-06-01-T-D-200-062 is not available
TW-06-01-T-D-200-062
DigiKey Part Number
612-TW-06-01-T-D-200-062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-06-01-T-D-200-062
Description
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
TW-06-01-T-D-200-062 Models
Category
Length - Overall Pin
0.323" (8.204mm)
Length - Post (Mating)
0.061" (1.550mm)
Series
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Length - Tail
0.062" (1.575mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)