TW-04-01-T-S-160-080
DigiKey Part Number
TW-04-01-T-S-160-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-04-01-T-S-160-080
Description
CONN BRD STACK 2.00 4POS
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
TW-04-01-T-S-160-080 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.083" (2.108mm)
Length - Stack Height
0.160" (4.064mm)
Series
Length - Tail
0.080" (2.032mm)
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.079" (2.00mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.323" (8.204mm)