Image for TW-02-12-L-D-735-080 is not available
TW-02-12-L-D-735-080
DigiKey Part Number
612-TW-02-12-L-D-735-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-02-12-L-D-735-080
Description
CONN BRD STACK 2.00 4POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-02-12-L-D-735-080 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.295" (7.493mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.735" (18.669mm)
Series
Length - Tail
0.080" (2.032mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.110" (28.194mm)