Image for TW-02-07-T-S-500-080 is not available
TW-02-07-T-S-500-080
DigiKey Part Number
612-TW-02-07-T-S-500-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-02-07-T-S-500-080
Description
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-02-07-T-S-500-080 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.172" (4.369mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.080" (2.032mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
2
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.079" (2.00mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.752" (19.101mm)